Samochód nie jest rzeczą wieczną, więc prędzej czy później należy się z nim rozstać. Szczególnie jeśli jest to starszy samochód. Zanim oddamy go do kolejnej naprawy, warto jest zastanowić się, czy lepszym wyborem nie będzie złomowanie. Podobnie jest z pojazdami po wypadku. Czasami lepszym wyjściem jest oddanie samochodu do auto złomu niż jego naprawa.

Szkoda całkowita a ubezpieczenie

Co prawda w polskim prawie nie zdefiniowano szkody całkowitej, jednak w kodeksie prawnym znaleźć można zapis, że jeśli nie można przywrócić samochodu do wcześniejszego stanu bądź jest to zbyt trudne do wykonania, poszkodowany ma jedynie wypłacone odszkodowanie. Jeśli szkoda ma być zlikwidowana z ubezpieczenia OC sprawcy, poszkodowany może się ubiegać o naprawę auta. Jednak naprawa musi być technicznie wykonalna, a jej koszt nie może być wyższy od wartości pojazdu, która została ustalona w dniu wystąpienia szkody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko przejmują rozbite auta i wypłacają właścicielowi pełne odszkodowanie. Jeśli więc firma ubezpieczeniowa uzna, że szkoda jest całkowita poszkodowany może liczyć na kwotę, która stanowi różnicę wartości sprzed i po wypadku. W przypadku ubezpieczenia AC próg opłacalności naprawy jest zwykle określany i wynosi zwykle 60-80% wartości pojazdu. Jeśli zostanie on przekroczony, również jest obliczana wartość samochodu przed i po wypadku.

Co zrobić z autem, które jeszcze ma jakąś wartość?

Kwota, którą otrzymuje się za złomowanie pojazdu nie jest zbyt wysoka. W sytuacji, gdy nasze auto ma jakąś wartość możesz rozważyć, czy lepszym wyborem nie będzie jego sprzedaż. Wielu handlarzy specjalizuje się w skupowaniu aut zepsutych bądź rozbitych, dlatego bez problemu można znaleźć ich ogłoszenia np. w internecie.

Kiedy zdecydujemy się na takie rozwiązanie musimy pamiętać o tym, aby dopilnować wszystkich formalności. Należy sporządzić umowę z danymi nabywcy, a fakt sprzedaży należy jak najszybciej zgłosić w wydziale komunikacji oraz u ubezpieczyciela. Niektórzy sprzedawcy są nieuczciwi, nie przerejestrowują zakupionych pojazdów i porzucają je. Jeśli nie dopełnimy formalności, będziemy musieli dalej opłacać ubezpieczenie samochodowe za auto, którego nie posiadamy.

Kiedy najlepszą decyzją jest oddanie samochodu na złom?

Jeśli nasz pojazd nie ma prawie żadnej wartości i nie opłaca się go ani sprzedać, ani naprawiać, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do auto złomu. Całe pojazdy przyjmowane są bezpłatnie, a gdy je sami dostarczymy możemy nawet liczyć na bonus. Jeśli nie mamy możliwości transportu, auto złom może sprowadzić pojazd na własną rękę, jednak zwykle jest to płatne.

Planując złomowanie, musimy zwrócić uwagę, czy stacja demontażu, do której chcemy oddać auto, posiada stosowne upoważnienie wojewody do wydawania zaświadczeń o złomowaniu pojazdu. Dokument ten jest niezbędny do wyrejestrowania samochodu. Pojazd, który ma zostać zezłomowany zwykle rozbierany jest na części, z których większość, jeśli wciąż są sprawne, są sprzedawane, a reszta musi zostać zutylizowana zgodnie z obowiązującym prawem.