Auta niestety nie są wieczne i czasem niestety należy się z nimi rozstać. Najprościej jest to zrobić, oddając samochód na złom. Zanim jednak to zrobimy, dobrze jest nieco zapoznać się z tematem, żeby wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować czy jaki auto złom wybrać.

Gdzie właściwie należy oddać niesprawny pojazd?

Legalne złomowanie samochodów przeprowadzają Stacje Demontażu Pojazdów. Są one najlepszym wyborem dla osób, których samochody nie mają zbyt wysokiej wartości bądź też nie nadają się już do naprawy. Zanim więc wybierzemy punkt, do którego chcemy oddać pojazd, warto upewnić się, czy wszystko będzie odbywać się zgodnie z prawem.

Należy sprawdzić, czy wybrany przez nas punkt posiada stosowną licencję. Jeśli tak, właściwie o nic więcej nie musimy się martwić. Stacje Demontażu Pojazdów wykonują wszystkie czynności zgodnie z obowiązującym prawem i dbałością o środowisko naturalne. Dodatkowo taki auto złom części dostarcza z demontażu.

Co należy zabrać ze sobą do Stacji Demontażu?

Wybierając się do Stacji Demontażu pojazdów, należy przygotować kilka ważnych dokumentów, bez których złomowanie nie będzie możliwie. Najważniejszy jest oczywiście dowód rejestracyjny naszego samochodu. Należy również pamiętać o karcie pojazdu, jeśli ją posiadamy.

Potrzebne będą również tablice rejestracyjne pojazdu i czytelnie zapisany numer VIN. Jeśli natomiast pojazd był kupiony i nie został przerejestrowany, należy mieć ze sobą również umowę kupna. Bez tych wszystkich dokumentów proces złomowania okaże się niemożliwy.

W jakich przypadkach warto jest zdecydować się na złomowanie?

Złomowanie pojazdu nie zawsze może okazać się opłacalne. Choć obecnie kierowca pozornie nie musi ponosić żadnych dodatkowych opłat związanych ze złomowaniem, może zdarzyć się tak, że jednak będzie musiał nieco dołożyć do złomowania. Dzieje się w przypadku, gdy pojazd jest niekompletny, czyli jego masa jest mniejsza niż 90% wagi, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym. W takim wypadku kierowca zobowiązany jest poniesienie opłaty za każdy brakujący kilogram.

Kwoty jakie otrzymamy za złomowanie pojazdu zależne są również od modelu pojazdu. Dużo większej zapłaty możemy się spodziewać w przypadku nowszych modeli pojazdów, aniżeli starszych modeli. W przypadku nowszych modeli stawki za kilogram masy pojazdu bardzo często ustalane są w sposób indywidualny i możemy wynegocjować całkiem atrakcyjną stawkę. W przypadku starszych aut skupy trzymają się swoich ustalonych stawek i nie są one zbyt wysokie.

Złomowanie pojazdu niestety jest czasem dla nas ostatecznością, szczególnie gdy pojazd np. po wypadku kompletnie nie nadaje się już do naprawy. Wtedy najprostszym rozwiązaniem pozbycia się kłopotu jest oddanie go na złom. Zanim się jednak do tego zabierzemy warto jest sprawdzić, czy na pewno punkt, do którego chcemy go oddać posiada odpowiednią licencję, by mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Należy również przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, by nie musieć wracać ponownie do Stacji Demontażu Pojazdów.