Skup złomu jest dla wielu osób sposobem na życie. Przy odpowiedniej organizacji czasu oraz możliwości można zgromadzić spore ilości złomu, który przy sprzedaży na złomowisku przyniesie zysk. Należy przy tym uwzględnić przede wszystkim stawki, jakie są oferowane przez poszczególne miejsca, gdzie skupowany jest złom. Rok 2020 niedawno ruszył? Na co mogą liczyć w nim osoby trudniące się zbieractwem złomu oraz jego sprzedażą?

Rok 2020 a skup złomu

Nowy rok zapowiada się ciekawie dla osób, które żyją lub dorabiają na zbieractwie złomu i jego sprzedaży. Dlaczego? Otóż od 2020 roku zakres przyjmowanych materiałów w skupach złomu znacznie się zwiększy. Od teraz każda osoba będzie w stanie sprzedać nie tylko samo żelastwo lub wyroby z metali kolorowych takie jak puszki i przewody miedziane, lecz także wszystko to, co obecnie jest uważane za śmieci. Co należy przez to rozumieć? Między innymi jest to plastik. Czytając o tym pierwszy raz można mieć wrażenie, że przecież nikt nie przyjmie śmieci w skupie. Tak się składa, że jest to jego obowiązkiem, gdyż stanowi o tym znowelizowana ustawa. Od nowego roku doszło do dużej zmiany w kwestii recyklingu i właśnie to jest między innymi powodem do zwiększenia skali sortowania i utylizacji.

Nowa ekonomia

Dla wielu osób ustawa nakazująca skupom w złomach przyjmowanie plastiku jest jak najbardziej oderwana od rzeczywistości. Jednak można to wykorzystać na swoją korzyść. Można na tym zarobić tak samo, jak na zbieraniu i sprzedaży złomu. Oczywiście jest to zależne od stawek za kilogram plastiku. Jednak warto mieć na uwadze, że plastik jest zdecydowanie łatwiejszy w składowaniu niż złom między innymi ze względu na mniejszą podatność na brud. Taki sposób dorabiania może podjąć dosłownie każdy. Dlatego, jeśli chcesz podjąć się takiego sposobu poprawienia budżetu, możesz to zrobić od zaraz.

Skup złomu a zmiany

W 2020 roku odnośnie do złomu samochodowego nie dochodzi do żadnych poważnych zmian. Stawki za kilogram złomu są zależne od miejscowości, ponieważ każda ma swoje stawki. Do znacznej zmiany doszło w 2015 roku. Wtedy rząd zniósł opłatę recyklingową, która była jedynie obciążeniem dla kierowców mających zamiar zezłomować własny pojazd. W ten sposób został zniesiony główny koszt złomowanie samochodu. Dzięki temu atrakcyjna oferta skupu złomu sprawiła, że skupy złomu doświadczyły większego zainteresowania. Na zniesieniu opłaty skorzystały obie strony, ponieważ kierowcy mogą zarobić większe pieniądze podobnie, jak osoby skupujące autozłom.

Przekazanie samochodu na złom jest bardzo często ostatnią deską ratunku, aby otrzymać jeszcze jakiekolwiek pieniądze za swój pojazd. Od 2015 roku zniesiona została opłata recyklingowa. W ten sposób można zyskać zdecydowanie więcej, a co za tym idzie oddanie samochodu na złom może być zdecydowanie bardziej opłacalne niż sprzedaż samochodu na wolnym rynku. Co prawda nie należy się spodziewać przesadnie wielkich kwot, jednak jest to zawsze pewna rekompensata za pojazd, który niekoniecznie nadaje się do jazdy lub przestaje być dopuszczony do ruchu drogowego ze względu na zmiany w prawie.