Ubezpieczenie dla samochodu jest przede wszystkim ceną świętego spokoju. Rynek ten jest bardzo rozwinięty i można przebierać w ofertach dniami i nocami. Jednak, czym należy się kierować, aby wybrać dla siebie najlepszą ofertę? Trzeba pamiętać, że czynników właściwego wyboru jest bardzo dużo. oczywiście, aby je spełnić, należy je przede wszystkim znać.

Ubezpieczenie OC

Posiadanie tego ubezpieczenia jest obowiązkiem każdego kierowcy. W sytuacji, kiedy kierowca na skutek wypadku niszczy mienie drugiego kierowcy, wtedy dochodzi do wypłaty odszkodowania na rzecz poszkodowanego z ubezpieczenia osoby, która doprowadziła do wypadku. Rozwinięciem skrótu jest OC jest odpowiedzialność cywilna. Należy przez to rozumieć przede wszystkim zabezpieczenie ze strony prawnej interesu osoby poszkodowanej, która otrzyma należne jej środki – w przypadku dochodzenia bezpośrednio od kierowcy na pewno trwałoby to zdecydowanie dłużej lub nawet w skrajnych przypadkach mogłoby nie dojść do skutku.

Ubezpieczenie AC

Jest to forma ubezpieczenia, która charakteryzuje się przede wszystkim dobrowolnością. Nikt nie jest zobowiązany do wykupu ubezpieczenia AC. Działanie w tym przypadku jest odwrotne, jak w OC. W przypadku spowodowania wypadku dochodzi wypłaty odszkodowania na rzecz osoby, która się do niego przyczyniła. W ubezpieczeniu AC coraz częściej przewidywane są takie usługi, jak darmowe holowanie samochodu po wypadku. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy potrzebna jest pomoc eksperta i to właśnie bardzo często zapewnia ubezpieczenie AC. Rozwinięciem skrótu AC jest auto casco.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Jak łatwo można się tego domyślić, cena polisy ubezpieczeniowej jest zależna od kilku czynników. Jednym z nich jest przykładowo ilość lat bezkolizyjnej jazdy. Wówczas składki polisy zostają obniżone. Oszczędność na ubezpieczeniu może pojawić się również w sytuacji, kiedy dochodzi kwestii samego samochodu oraz miejsca zamieszkania. W zależności od niebezpieczeństwa tras w rejonie zamieszkania wyliczanie są specjalne współczynniki, które później są wprowadzane do algorytmów wszystkich kalkulatorów polis. Jakie znaczenie w takim razie ma jeszcze sam samochód? Pojawia się tutaj podobna zależność, jak w przypadku miejsca zamieszkania. Każda marka samochodu, a niekiedy nawet model pojazdu, ma przypisany konkretny przelicznik wypadkowości. Można posłużyć się najbardziej ikonicznym przykładem, jakim jest BMW. Z reguły kojarzy się z kierowcami preferującymi szybką i niebezpieczną jazdę, a co za tym idzie wydatki w razie wypadku dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie jest stosunkowo ważnym wyborem. Powszechnie panuje prosta zasada wyboru – OC wybierz najtańsze na rynku, AC najdroższe. Dlaczego? OC jest po prostu obowiązkiem, który musisz spełnić, aby legalnie poruszać się pojazdem. Nic z niego nie dostaniesz, co najwyżej wypłacanie środków nastąpi dla poszkodowanego w sytuacji, kiedy Ty spowodujesz wypadek. Polisa AC dotyczy przede wszystkim usług świadczonych z myślą o ubezpieczającym się.