Zdarzenia drogowe łatwo wykorzystać. Mowa przede wszystkim o ubezpieczycielach, którzy stawiają na szok powypadkowy, by jak najkorzystniej dla siebie załatwić kwestie odszkodowania. Dlatego warto, byś wiedział, w jaki sposób zachować się po wypadku, czego na pewno nie robić i jakich decyzji nie podejmować pochopnie.

Gdy zdarzy się wypadek…

Wszystko oczywiście zależne jest od tego, jak poważne jest zdarzenie. Warto wiedzieć, że walka o odszkodowanie powypadkowe często zaczyna się niemalże zaraz po całym wypadku. Pierwszą rzeczą jest bowiem zabezpieczenie miejsca i siebie. Potem trzeba załatwić transport dla rozbitego auta. Tutaj często w grę wchodzą emocje, a wiele firm holowniczych pojawia się na miejscu już po kilkunastu minutach. Być może szybciej niż służby porządkowe.

Często wówczas próbują nakłonić Cię do zabrania Twojego pojazdu. Nie rób tego. Dowiedz się najpierw, czy Twoja firma ubezpieczeniowa nie oferuje Ci darmowego holowania pojazdu. Jeśli nie, i tak masz prawo wybrać firmę, która pojawi się po Twoje auto. Często usługi firm pojawiających się znikąd są dużo droższe niż tych, które wybierzesz samodzielnie.

Odszkodowanie a holowanie

Niby niewiele łączy obie czynności, ale często wiele firm ubezpieczeniowych ma podpisane umowy z pomocą drogową, która nakłania klientów do zaakceptowania tzw. zgłoszenia szkody całkowitej. Oznacza to wówczas, że pojazd automatycznie trafi do stacji demontażu czy złomowania pojazdów, co sprawi, że nie zobaczysz go nigdy więcej. Później często także pieniędzy, których wypłata zostanie zatrzymana przez taką decyzję.

Zatem ochłoń. Nie podejmuj decyzji na siłę i na już. Poczekaj, przeanalizuj sytuację, bowiem tylko wówczas będziesz w stanie racjonalnie myśleć. Często nawet jeśli okazuje się, że stacja demontażu będzie koniecznością, wybrana przez Ciebie firma oferuje dużo lepsze warunki. Dlatego zaraz po wypadku bądź ostrożny i odkładaj tego rodzaju rzeczy na później.

Mandat a odszkodowanie, czyli czy warto wzywać policję?

Ogólnopolska kampania mówi nam o tym, że w przypadku braku wątpliwości policja nie jest konieczna na miejscu zdarzenia. To plus przede wszystkim dla osoby, która wypadek spowodowała, bowiem wówczas nie otrzymuje ona mandatu.

Pamiętaj jednak, by otrzymać oświadczenie o winie, bowiem bez tego trudno potem będzie dojść, kto ma rację. Jeśli nie masz takiej pewności, zawołaj policję, jednak wówczas sprawca będzie musiał liczyć się z konsekwencjami, czyli mandatem, a ten potwierdzi zasadność odszkodowania powypadkowego dla pokrzywdzonego.

Czy warto przyjmować szkodę całkowitą?

I tak, i nie. Z jednej strony, gdy wycena naprawy pojazdu przekroczy jego wartość, to z pewnością będziesz musiał się na nią zgodzić i pozbyć się samochodu w stacji złomowania pojazdów. Jednak jeśli wycena naprawy stanowi mniej niż 100% wartości samego auta, czasem lepiej jest zdecydować walczyć o całą kwotę naprawy, niż przyjmować pieniądze za szkodę całkowitą.

Bądź uważny. Zawsze.

Zawsze bądź czujny i nie daj się wykorzystać. Zaraz po wypadku, gdy będziesz w szoku, wiele decyzji może wpłynąć negatywnie na otrzymanie odszkodowania powypadkowego. Staraj się więc myśleć logicznie i wstrzymać z podejmowaniem decyzji niekoniecznych.