Niepotrzebne auto najczęściej tylko zagraca nam podwórko. Dlatego, jeśli jest jeszcze dość dobre, staramy się je szybko sprzedać. Jeśli jednak jego stan nie uprawnia do jeżdżenia, trudno będzie znaleźć na nie kupca, a co za tym idzie także uzyskać dobre pieniądze. Stałe kwoty czekają na nas w stacjach złomowania pojazdów. Trzeba mieć jednak dobry powód, by wyrejestrować auto i nie płacić za OC. Jaki?

Kiedy można wyrejestrować samochód?

Każde zarejestrowane auto wymaga płacenia składki na ubezpieczenie OC. Prawo o ruchu drogowym jasno określa też, kto będzie zwolniony z takich opłat, a więc de facto kiedy można wyrejestrować pojazd. Istnieje kilka możliwości:

  • W przypadku kradzieży auta;
  • Gdy samochód zostanie oddany do stacji demontażu;
  • Trwałej i zupełnej utraty możliwości korzystania z pojazdu, która jest dobrze udokumentowana.

Najczęściej dzieje się to zatem w oparciu o złomowanie pojazdu. Sposobem na niepłacenie, ale nieopierającym się o wyrejestrowanie, ale o przerejestrowanie, o zmiany właścicielskie, jest sprzedaż samochodu. Ta jednak często jest dużo trudniejsza.

Jak wyrejestrować samochód?

Cały proces wykreślenia prawa właścicielskiego jest dość prosty, gdy opiera się o stację złomowania samochodów. Jednak trzeba przejść kilka kroków, by uzyskać potwierdzone zwolnienie od wnoszenia opłat. Jeśli chodzi o udanie się do stacji demontażu, trzeba mieć ze sobą nie tylko pojazd (lub zamówić jego transport), ale także dowód osobisty, dowód rejestracyjny auta oraz kartę pojazdu, jeśli była wydana, lub inny dokument, który poświadczy dane zawarte w dowodzie. Następne kroki będą spoczywać na stacji demontażu.

Unieważnienie dokumentów

Miejsce zajmujące się złomowaniem pojazdów będzie zmuszone do unieważnienia dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Po tym procesie wydaje się zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie auta. Powstają trzy egzemplarze, z których jeden jest przeznaczony dla firmy, jeden dla dotychczasowego właściciela pojazdu, a jeden dla wydziału komunikacji urzędu, w którym pojazd był zarejestrowany.

Teraz właściciel ma 30 dni na dostarczenie urzędowi dokumentów i złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. To ostatni etap formalny, po którym nie ma już obowiązku opłacania ubezpieczenia OC za dany model. Warto jednak zwrócić uwagę, by zgłosić ten fakt także do agencji ubezpieczeniowej, nie tylko po to, by nie zapłacić kolejnej raty, ale także, by otrzymać zwrot za okres niewykorzystania polisy.

Opłaty za wyrejestrowanie pojazdu przez złomowanie

Podstawowo to klient – były właściciel – otrzymuje zapłatę za zezłomowane auto, co do zasady waha się kwota od 400 do 600 złotych (uśredniając), jednak w przypadku gdy samochód jest zbyt lekki, czasami może być potrzeba dopłaty za każdy brakujący kilogram. Cena zależna jest jednak od stacji złomowania samochodów dlatego warto poświęcić chwilę i wybrać taką, która gwarantuje najlepsze warunki.

Wyrejestruj pojazd łatwo i szybko

Pamiętaj, że wyrejestrowanie będzie potrzebne, byś nie musiał płacić za ubezpieczenie OC. Dzięki stacjom demontażu i złomowaniu pojazdu możesz bez problemów pozbyć się kłopotu. Zrobisz to szybko i wygodnie.