Złomowanie samochodu nie kojarzy się raczej nikomu z czymś przyjemnym. Jednak można również na tym nieco zarobić. Co prawda, nie będzie to równowartość samochodu, jednak zawsze to jakiś grosz na otarcie łez po ukochanym samochodzie. Warto wiedzieć od czego zależy kwota, którą otrzymamy za złomowany pojazd, żeby mieć jakieś pojęcie, jakiej kwoty możemy się spodziewać za swoje auto.

Czy złomowanie samochodu liczy się z jakimiś dodatkowymi opłatami?

Wcześniej złomowanie pojazdów związane było z dodatkowymi opłatami podatkowymi. Jednak w lipcu 2015 roku rząd zniósł opłatę recyklingową, którą musieli ponieść kierowcy, którzy chcieli zezłomować swój pojazd. Dzięki temu złomowanie jest teraz o wiele bardziej opłacalne, a auto złom części odwiedza więcej klientów.

Jak wygląda złomowanie pojazdów – metody i sposób wyceny

Złomowanie pojazdów można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest złomowanie całego pojazdu. Za pojazd kompletny uznaje się auto, którego waga przekracza 90% masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. W tym przypadku na złomowanie wpłynie cena oferowana przez dany skup. Stawka będzie mnożona przez masę pojazdu. Należy jednak mieć na uwadze to, że większość skupów odejmuje od masy ok. 200 kilogramów wagi ze względu na części niemetalowe.

Drugi sposób obejmuje kasację pojazdów rozebranych. W tym wypadku cena złomowania pomniejszana jest o brakującą masę samochodu. Zwykle za każdy brakujący kilogram odejmuje się od kilkudziesięciu groszy do złotówki. W związku z tym kasacja niekompletnych pojazdów opłaca się najbardziej w przypadku nowszych pojazdów. Wyjęte części można odsprzedać z większym zyskiem lub rozliczyć oddzielnie.

Złomowanie nowszych pojazdów

W przypadku nowszych samochodów, można wynegocjować atrakcyjniejsze stawki. Bardzo często w tego typu przypadkach ceny za złomowanie pojazdów ustalane są w sposób indywidualny. Dotyczy to szczególnie popularnych marek pojazdów, które znajdują się w lepszym stanie technicznym. Właśnie dlatego stawka za kilogram w przypadku nowszych pojazdów może być atrakcyjniejsza od stawki standardowej.

Jakie stawki obowiązują w auto złomach?

Ceny uzależnione są od typu złomowanego pojazdu. Najniższe stawki dotyczą samochodów osobowych. Zwykle osiągają one kwoty rzędu 0,30 – 0,40 złotych za kilogram masy. Natomiast w przypadku samochodów ciężarowych oraz autokarów można liczyć na stawkę rzędu 0,40 – 0,60 złotych za kilogram masy pojazdu. Najatrakcyjniejsze ceny dotyczą samochodów dostawczych, które mogą wynosić nawet 0,70 złotych za kg masy pojazdu.

Ceny uzależnione są również od lokalizacji auto złomu. Lokalne cenniki mogą się różnić od siebie nawet o kilka procent. Jeszcze większe różnice występują pomiędzy różnymi województwami. Zanim więc wybierzemy się do skupu, dobrze jest sprawdzić ceny we wszystkich skupach auto złomu w okolicy, aby wybrać ten, który zaoferuje nam najatrakcyjniejszą stawkę za nasz niesprawny pojazd.