Złomowanie pojazdu nie przyniesie wielkich zysków dla jego właściciela, jednak czasami jest ono jedynym wyjściem na uporanie się z problemem niesprawnego auta. Należy mieć na uwadzę, że ze złomowaniem wiążą się pewne formalności, których należy dopełnić, aby procedura przebiegała zgodnie z prawem.

Od czego należy zacząć złomowanie auta?

Pierwszym krokiem w utylizacji niesprawnego samochodu jest wybranie autozłomu. Należy przy tym pamiętać, że musi on posiadać zezwolenie od Marszałka Województwa, aby wszystko przebiegło zgodnie z literą prawa. Zanim jednak wybierzemy miejsce, gdzie zezłomujemy swój pojazd możemy sprawdzić ceny za kilogram w kilku miejscach, ponieważ mogą się one różnić. Nie należy się jednak nastawiać na wysokie kwoty.

Stacja demontażu pojazdu wybrana i co dalej?

Kiedy już wybierzemy autozłom możemy się do niego udać w celu złomowania pojazdu. Należy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty takie jak:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • tablica rejestracyjna.

Należy się również upewnić, że samochód posiada czytelny numer VIN. Zanim wybierzemy się z pojazdem do stacji demontażu pojazdów warto zorientować się, czy nie oferuje ona usługi bezpłatnego transportu lawetą z miejsca, gdzie stoi przejazd, który przeznaczony jest do złomowania. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie części kosztów. Należy również pamiętać o tym, że jeśli stacja zdecyduje się na pozyskanie podzespołów z samochodu, należy podpisać umowę kupna-sprzedaży.

Jakie dokumenty musi wydać nam stacja demontażu pojazdów?

Stacja demontażu pojazdów zobligowana jest do wystawienia 3 egzemplarzy dokumentu poświadczającego złomowanie samochodu. Jeden z egzemplarzy przeznaczony jest dla stacji, drugi dla właściciela pojazdu, a trzeci jest niezbędny do wyrejestrowania pojazdu w urzędzie. Stacja musi wydać również oświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych.

Co należy zrobić po zezłomowaniu pojazdu?

Kiedy otrzymasz już wszystkie niezbędne dokumenty, a pojazd będzie zezłomowany, musisz wyrejestrować swoje auto. Przewidzianych jest na to 30 dni od demontażu. W wydziale komunikacji należy przedstawić wszystkie dokumenty, które otrzymamy w stacji demontażu pojazdów. Opłata skarbowa wyniesie w tym przypadku 10 złotych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Po wyrejestrowaniu pojazdu dobrze jest zapłacić ewentualne zaległe składki OC i powiadomić ubezpieczyciela o złomowaniu pojazdu. Jeśli natomiast mamy wszystko opłacone i zgłosimy się do ubezpieczyciela z informacją o demontażu samochodu i zakończymy polisę, otrzymamy również zwrot nadpłaconych składek.

Kiedy zdecydujemy się na złomowanie pojazdu warto jest dopilnować wszystkich niezbędnych formalności. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegło zgodnie z literą prawa i nie czekają na nas żadne negatywne konsekwencje. Co więcej, na demontażu pojazdu można nieco zarobić, jednak należy pamiętać, że nie są to zbyt wysokie kwoty.