złomowanie aut, auto powypadkowe

Okres eksploatacji samochodów osobowych przewidziany jest na maksymalnie kilkaset tysięcy kilometrów. Nierzadko użytkowanie dobiega końca dużo wcześniej, w chwili groźnej kolizji na drodze. Jak wygląda aktualnie legalne złomowanie aut powypadkowych?

Nieopłacalna naprawa pojazdu, który uległ wypadkowi

Często zdarza się, że naprawa pojazdu, który uległ wypadkowi, jest nieopłacalna albo wręcz niebezpieczna. Całkowicie zmieniona geometria i przesunięta oś konstrukcji wpływa parametry jezdne. Efekty mogą być nieprzewidywalne, szczególnie na śliskiej nawierzchni.

Niezależnie od marki auto powypadkowe, którego nie możemy przywrócić do pierwotnego stanu używalności, powinniśmy legalnie zezłomować. Samodzielna rozbiórka w przydomowym ogrodzie może wiązać się z bardzo wysokimi karami, a nawet więzieniem.

Legalne złomowanie samochodu powypadkowego

Obowiązujące w naszym kraju przepisy mówią jasno, iż pojazd należy oddać do kasacji w odpowiednim punkcie demontażu, który najczęściej jest również skupem złomu metalowego. Jest to wyjście zarówno zgodne z prawem, jak i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Warto pamiętać, że część elementów (np. karoseria czy instalacja elektryczna) mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Po prawidłowym zezłomowaniu samochodu osobowego możemy go legalnie wyrejestrować. Wówczas zostaniemy zwolnieni z opłacania składek OC.

Dotkliwe kary za samodzielny demontaż auta po wypadku

Ustawodawca nie przewiduje możliwości samodzielnego demontażu auta po wypadku. Jeśli podejmiemy próbę demontażu pojazdu powypadkowego, to musimy liczyć się z nałożeniem na nas mandatu. Kary za własnoręczne złomowanie pojazdu wynoszą nawet 300 tysięcy zł.

Rozmontowanie samochodu w nieprzystosowanym do tego celu miejscu (garażu, ogrodzie, parkingu) może spowodować wyciek niebezpiecznych dla środowiska naturalnego płynów. Dodatkowo nie mamy wówczas możliwości legalnego wyrejestrowania pojazdu z CEPiK.

Złomowanie auta powypadkowego przez skup samochodów

Najlepszym sposobem na zakończenie eksploatacji auta powypadkowego jest jego złomowanie przez lokalny skup samochodów. Pozwoli nam to nie tylko na uniknięcie dotkliwych kar, ale również uzyskanie niezbędnej dokumentacji do wyrejestrowania pojazdu.