Stare auto to czasami duży problem. I to nie zawsze dla właściciela, bo częściej dla jego rodziny. Zostawić jeszcze, sprzedać czy zezłomować? Zobacz, co i kiedy opłaca się zrobić z używanym samochodem, a czego lepiej nigdy nie próbować?

W tym wpisie:

  • Dlaczego trzeba się pozbyć starego auta?
  • Kiedy złomowanie opłaca się bardziej, niż sprzedaż?
  • Nie rób tego z używanym autem

Do auta, jak do niewielu innych rzeczy, można się bardzo przywiązać emocjonalnie. Zwłaszcza wtedy, gdy darzymy pojazd sentymentem, bo to nasz pierwszy, wymarzony albo brał udział w wyjątkowym wydarzeniu. Jednak prędzej czy później starego auta trzeba się będzie pozbyć. Zobacz, jak to zrobić opłacalnie.

Dlaczego trzeba się pozbyć starego auta?

To prawda, że regularne przeglądy techniczne i naprawy na oryginalnych częściach połączone z ogólną troską o pojazd potrafią wydłużyć jego żywotność nawet do kilkudziesięciu lat. Ale niestety nie w nieskończoność. Kiedy jednak trzeba pozbyć się starego auta? Co o tym decyduje?

Dowodem na to, że odpowiednia godzina wybiła, może być negatywny wynik okresowego badania technicznego. Diagnosta podczas kontroli wskaże usterki, które wykluczają pojazd z bezpiecznej eksploatacji. Jeżeli ich usunięcie jest technicznie niemożliwe lub przekracza Twoje możliwości finansowe, zacznij poważnie myśleć o rozstaniu z pojazdem.

Kiedy złomowanie opłaca się bardziej, niż sprzedaż?

W naszym kraju panuje powszechne przekonanie o tym, że używane auto zawsze bardziej opłaca się sprzedać, niż zezłomować. Owszem, ma to sens, ale tylko w przypadku pojazdów stosunkowo młodych i nadających się do dalszej jazdy. Bo kiedy auto jest stare lub wymaga dużego wkładu finansowego, próby jego sprzedaży generują tylko niepotrzebne koszty.

Problem polega na tym, że cena za używany samochód musi być atrakcyjna. Im pojazd starszy i bardziej wyeksploatowany, tym bardziej jego realna wartość rynkowa zbliża się do ceny złomowej. Kupujących nie interesuje, że pół roku temu zrobiłeś rozrząd, a w zeszłym tygodniu wymieniłeś olej. W końcu za Twój stary samochód oferują Ci kilka stówek więcej, niż na złomie. 

Ale to będzie po kilku miesiącach wystawiania ogłoszeń, których publikacja przecież kosztuje i nie daj Boże po opłaceniu składki OC, której wartości już nie odzyskasz. Jak to wszystko odejmiesz od proponowanej kwoty, wyjdzie Ci, że zarobiłeś mniej, niż pół roku temu dostałbyś za złomowanie starego auto na szrocie. Nie licząc oczywiście Twojego czasu i nerwów generowanych przez wymówki najbliższych.

Nie rób tego z używanym autem

Przy odrobinie zręczności za pomocą podstawowego kompletu narzędzi praktycznie każdy może rozebrać starszy samochód. Problem w tym, że to nielegalny proceder. Prawo zabrania Kowalskiemu rozkładania swojego auta na części. Co więcej, jeśli waga złomowanego pojazdu będzie mocno odbiegać od danych w dowodzie rejestracyjnym, autozłom może zażądać dopłaty za brakujące kilogramy

Równie beznadziejnym pomysłem jest porzucanie samochodu. Narażasz się wtedy na wysokie koszty odholowania pojazdu, a nawet karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jeżeli polisa porzuconego auta nie zostanie przedłużona w terminie. W praktyce najbardziej opłacalnym sposobem pozbycia się starego auta zwykle jest po prostu jego złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów, która od lat cieszy się dobrymi opiniami klientów.