Zdarzenia drogowe są jednym z najczęstszych powodów konieczności oddania pojazdu na złom. Kasacja auta po wypadku nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. W przypadku niewielkich uszkodzeń mogą wystarczyć naprawy blacharskie oraz mechaniczne. Jeżeli natomiast samochód powypadkowy posiada zniszczenia, które są klasyfikowane jako szkoda całkowita, to właściwym wyborem będzie oddanie go do punktu demontażu. Dzięki temu uzyskamy niezbędną dokumentację, która posłuży nam do wyrejestrowania pojazdu zgodnie z prawem.

Jak wygląda legalna kasacja auta po wypadku?

Standardowo przeprowadzona legalna kasacja auta po poważnym wypadku to proces, do którego będziemy potrzebowali dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży, a także wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, jeżeli był użytkowany w celach firmowych. Należy również pamiętać o czytelności numeru VIN. Na podstawie prawidłowo przygotowanej dokumentacji otrzymamy wszelkie niezbędne zaświadczenia, które będziemy mogli przedstawić w Wydziale Komunikacji. Wówczas zyskamy też prawo do wyrejestrowania pojazdu oraz zaprzestania opłat z tytułu składek na ubezpieczenie OC.

Czy można jechać samochodem powypadkowym?

Uszkodzony w niewielkim stopniu samochód powypadkowy może służyć do kontynuowania podróży, bez konieczności transportowania go lawetą do warsztatu mechanicznego czy blacharskiego, celem naprawy. Drobne wgniecenie karoserii czy zarysowanie albo zadrapanie lakieru nie dyskwalifikuje auta z dalszego użytkowania. Problem stanowią poważne zniszczenia, takie jak rozbite szyby, powyginane podłużnice albo nadwozie. Wówczas konieczne może się okazać wezwanie lawety i transport do miejsca naprawy albo kasacji.

Złomowanie pojazdu a szkoda całkowita

W przypadku, gdy ubezpieczyciel orzeknie, iż poziom zniszczeń naszego samochodu jest klasyfikowany jako szkoda całkowita złomowanie pojazdu może okazać się jedynym wyborem. Pamiętajmy jednak, że legalnie przeprowadzony proces pozwoli nam na wyrejestrowanie auta, a także uzyskanie wysokiego odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Często środki finansowe pozyskane w ten sposób mogą pozwolić na zakup nowej maszyny.