samodzielny demontaż auta, legalny demontaż auta, samochód powypadkowy kasacja

Wielu posiadaczy pojazdów, których eksploatacja dobiegła końca ze względu na nieopłacalną naprawę lub zniszczenia wskutek zdarzenia drogowego decyduje się na samodzielny demontaż swojego auta. Proceder ten jest jednak nielegalny niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z samochodem powypadkowym, czy wyeksploatowanym. Jedynym sposobem na legalne pozbycie się niepotrzebnej maszyny jest zezłomowanie w legalnie działającym punkcie kasacji. Pozwala to uchronić się przed dotkliwymi karami finansowymi.

Czym grozi samodzielny demontaż auta osobowego?

Rozbieranie auta osobowego na parkingu, w garażu czy przydomowym ogrodzie jest niedozwolone. Przede wszystkim grozi to nałożeniem przez Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska grzywny w wysokości nawet 300 tysięcy złotych. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest wpływ wszelkiego rodzaju płynów, olejów oraz paliwa, które mogą wypłynąć z elementów podwozia w trakcie rozbiórki. Są one groźne dla otaczającej nas fauny i flory, a dodatkowo mogą chemicznie skazić glebę. Ponadto proces może być niebezpieczny dla nas samych.

Jak wygląda legalna kasacja samochodu powypadkowego?

Jeśli zdecydujemy się na legalny demontaż auta, to musimy wybrać się do najbliższego punktu, który posada zezwolenie Marszałka Województwa na prowadzenie takiej działalności. Przekazując samochód powypadkowy do kasacji, musimy mieć ze sobą również dowód oraz tablicę rejestracyjną, a także kartę pojazdu. Otrzymamy dokumenty poświadczające zezłomowanie maszyny, z którymi musimy udać się do Urzędu Miasta, celem jej wyrejestrowania. Ostatnim krokiem jest kontakt z ubezpieczycielem i zakończenie polisy OC.

Wybierz legalny demontaż pojazdu w punkcie złomu

Tylko legalny demontaż pojazdu w punkcie złomu posiadającym odpowiednie zezwolenia pozwoli nam na bezproblemowe wyrejestrowanie auta i uchronienie się przed dotkliwymi karami finansowymi. Warto pamiętać, by sprawdzić wcześniej czytelność numeru VIN, gdyż jego brak może uniemożliwić kasację. Jeżeli jednak jest on widoczny i dysponujesz wszystkimi niezbędnymi dokumentami, to zdecydowanie powinieneś udać się ze swoim samochodem powypadkowym do najbliższej Stacji Demontażu Pojazdów.