Złomowanie pojazdu definitywnie kończy jego okres eksploatacji. Ale co to właściwie oznacza dla właściciela auta oddanego do kasacji? Jakich formalności trzeba jeszcze dopełnić? Dowiesz się z tego wpisu.  

W tym wpisie:

Jeżeli zdecydowałeś się na kasację pojazdu najprawdopodobniej Twoje auto nie nadawało się już do dalszej eksploatacji. Niezależnie od powodów, złomowanie auta jest zaledwie wstępem od jego formalnego wycofania z użytku. Sprawdź, co jeszcze powinieneś zrobić. 

Korzyści ze złomowania pojazdu

W wielu przypadkach najważniejsza korzyścią z kasacji auta jest rozwiązanie problemu wraku, pojazd po wypadku lub po prostu starego. Jeżeli wiesz, że samochodu już nigdy nie naprawisz, lepiej zezłomować go najszybciej, jak to tylko możliwe. Dlaczego?

Kasacja pojazdu jest podstawą do jego wyrejestrowania. A to z kolei umożliwia Ci zakończenie obowiązkowej polisy OC, w wyniku czego nie będziesz już musiał płacić ubezpieczenia za pojazd. Pamiętaj, że złomowaniu można poddać auto, które nie ma ważnych badań technicznych. 

Jak wyrejestrować auto?

W Stacji Demontażu Pojazdu otrzymasz zaświadczenie o przeprowadzeniu kasacji samochodu. Pracownik wyda Ci także przebite tablice rejestracyjne oraz urzędowo zniszczony dowód rejestracyjny. To wszystko będzie Ci potrzebne w Wydziale Transportu i Komunikacji właściwym dla ostatniego adresu rejestracji samochodu. Po wypełnieniu wniosku i uregulowaniu opłaty, pojazd zostanie wyrejestrowany.  

Jak zakończyć polisę OC?

Jeżeli chcesz otrzymać zwrot środków za niewykorzystany okres OC, możesz złożyć u ubezpieczyciela wypowiedzenie polisy. Do wniosku dołącz zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Jeśli dokumentacja będzie kompletna, ubezpieczyciel w ciągu maksymalnie 14 dni zwróci Ci środki i zakończy polisę OC.