Wybierając ubezpieczenie samochodowe, kierujemy się głównie ceną. Jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku AC. Czasem warto jest zwrócić uwagę również na dodatkowe parametry. To właśnie dzięki nim polisa będzie lepiej chroniła Twój pojazd. Warto więc zastanowić się na co jeszcze poza ceną należy zwrócić uwagę.

Czym jest OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych to ubezpieczenie obowiązkowe. Ma ono na celu zabezpieczenie interesu osób trzecich w wyniku spowodowania wypadku samochodowego. Jest ono ważne na 12 miesięcy, po których można je odnowić na taki sam okres.

Czym jest AC?

AC, czyli autocasco to dobrowolna polisa, która gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu z własnej winy, a także w wyniku kradzieży auta, działania sił naturalnych czy aktów wandalizmu oraz innych działań osób trzecich. W związku z tym, że AC jest polisą dodatkową, każdy ubezpieczyciel może sam ustalać własne warunki ochrony.

Na co zwrócić uwagę wybierając OC?

W związku z tym, że jest to obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe, podstawowe warunki OC są jednakowe u każdego ubezpieczyciela, a reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Głównym kryterium wyboru OC jest więc głównie cena. Warto jednak zwrócić uwagę również na parametry pozacenowe tego produktu.

Na co zwrócić uwagę wybierając AC?

Wybierając AC nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Powinniśmy również zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • rodzaj AC – czy jest to ubezpieczenie pełne i obejmuje kolizję, wypadek, kradzież oraz zdarzenia naturalne czy może niepełne i obejmuje jedynie wybrane ryzyka,
  • sposób naprawy – czy jest ona rozliczany bezgotówkowo i towarzystwo rozliczy się bezpośrednio z warsztatem czy może kosztorysem i otrzymasz gotówkę na naprawę auta,
  • części użyte do naprawy – czy wycena szkody obejmuje cenę części oryginalnych czy może części zamiennych o porównywalnej jakości,
  • udział własny w szkodzie – czy ubezpieczyciel finansuje cały koszt likwidacji szkody czy może będziesz zmuszony pokryć część kosztów z własnej kieszeni,
  • amortyzacja części – czy towarzystwo pokrywa koszt zakupu części nowych czy może odszkodowanie za części do wymiany będzie pomniejszone w związku z ich zużyciem.

Co jeszcze należy wiedzieć o zakupie polisy AC?

Zakup ubezpieczenia autocasco najlepiej zacząć jest od sprawdzenia Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Polisa AC nie musi zapewniać pewnej ochrony pojazdu, tylko od wybranych zdarzeń. W takim przypadku zazwyczaj nie obejmuje szkód częściowych, dlatego warto zwrócić na ten fakt szczególną uwagę. Na cenę polisy wpływ ma przede wszystkim sposób likwidacji szkody, amortyzacja części oraz udział własny.

Czym jest udział własny w AC?

Jest to procentowe bądź kwotowe pomniejszenie wypłaty odszkodowania. Oznacza to, że w wyniku wypadku bądź kradzieży ubezpieczyciel nie wypłaci Ci 100 procent wysokości strat. W związku z tym w razie szkody poniesiesz większe wydatki, jednak cena ubezpieczenia będzie niższa.