Czasami samochód na skutek swojego sędziwego wieku lub poważnego wypadku nie nadaje się do niczego innego jak zezłomowanie. Wiele osób twierdzi, że nie jest to niczym innym wielkim. Przecież wystarczy pojechać, oddać na złomowisko i koniec. Niestety w idealnym świecie zapewne tak by to wyglądało. Jednak w rzeczywistości jest to oczywiście o wiele bardziej skomplikowane i uszczegółowione.

Krok pierwszy: wybierz stację demontażu

Planując zezłomować auto powinniśmy wybrać odpowiednią stację demontażu. Jest to miejsce, które posiada upoważnienie wydane przez wojewodę do wydawania dokumentów, które umożliwiają późniejsze wyrejestrowania samochodu. Warto jest się skontaktować z daną stacją demontażu by wyjaśnić istotne kwestie związane ze złomowaniem pojazdu. Warto jest zapytać się czy pojazd należy dostarczyć na własną rękę czy może stacja demontażu oferuje odbiór auta lawetą. Dobrze jest również dopytać się czy ewentualna usługa odbioru pojazdu jest darmowa czy może wymaga ona dodatkowej opłaty.

Krok drugi: dowiedz się, na jakich zasadach auta są przyjmowane w stacji demontażu

Jest to szczególnie ważne, kiedy zamierzamy zezłomować pojazd niekompletny. Niektóre stacje demontażu naliczają bowiem opłaty za każdy brakujący kilogram. Inne natomiast przyjmują niekompletne pojazdy bez najmniejszego problemu i nie wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Warto również sprawdzić, jak wygląda opłata za cały pojazd oddany na złom. Niektóre stacje płacom właścicielom pojazdów kwoty, zwykle niewielkie za złomowany pojazd, zgodnie ze swoim cennikiem.

Krok trzeci: przygotuj niezbędne dokumenty

Należy mieć na uwadze, że do złomowania pojazdu należy się odpowiednio przygotować. Chodzi tu szczególnie o wszystkie niezbędne dokumenty takie jak:

  • dowód rejestracyjny bądź inny dokument, który potwierdza dane samochodu,
  • w niektórych przypadkach niezbędna okazać się może umowa kupna sprzedaży potwierdzona w Urzędzie Skarbowym,
  • w przypadku, gdy samochód jest zarejestrowany na firmę niezbędne jest dołączenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i upoważnienie do zezłomowania pojazdu dla osoby, która dokonuje jego wyrejestrowania. Niezbędny okaże się również dowód osobisty właściciela auta,
  • w przypadku, gdy samochód posiada współwłaściciela, niezbędne jest również pisemne upoważnienie, jeśli drugi właściciel nie może stawić się osobiście.

Krok czwarty: na co zwrócić uwagę przy złomowaniu?

Właściciel złomowanego pojazdu powinien zwrócić szczególną uwagę, czy otrzymał on wszelkie niezbędne dokumenty. Są to: unieważnienie dowodu rejestracyjnego, dokument potwierdzający unieważnienie tablic rejestracyjnych, unieważnienie karty pojazdu w sytuacji, kiedy została ona wydana oraz zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do Stacji Demontażu Pojazdów.

Krok piąty: co zrobić po złomowaniu?

Po zezłomowaniu pojazdu należy go wyrejestrować. Właściciel auta ma na to 30 dni. Aby móc to zrobić, należy się zgłosić do wydziału komunikacji wraz z tablicami rejestracyjnymi samochodu. Co więcej, w momencie wydania zaświadczenia o tym, że pojazd trafia na złomowisko w odpowiednim wydziale komunikacji, przestaje go obowiązywać opłata OC, a nadpłatę można wycofać.

Teraz wiesz, jak należy właściwie postępować, aby złomowanie przebiegło pomyślnie i zgodnie z literą prawa. Postępując przy złomowaniu auta krok po kroku przy tak jak to przedstawiono powyżej na pewno wszystko załatwisz sprawnie oraz bez większych problemów.