Wiele samochodów po kilkunastu latach używania nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Awarie mechaniczne i nieprzewidziane zdarzenia na drodze sprawiają, że pojazd trafia na skup aut powypadkowych. Pamiętajmy jednak, że samodzielne złomowanie jest nielegalne.

Czym grozi samodzielne złomowanie własnego samochodu?

Sprzedaż na części to popularny proceder wśród użytkowników niesprawnych pojazdów samochodowych. Zazwyczaj jednak ciężko znaleźć nabywców na pojedyncze elementy. Najistotniejszy jest jednak fakt, że za demontaż grozi nam wysoka kara do 300 tys. złotych.

Warto pamiętać, iż samodzielne złomowanie może skutkować nie tylko znacznymi obciążeniami karnymi natury finansowej, lecz również pozbawieniem wolności. Niezależnie czy robimy to w celach zarobkowych, czy hobbystycznych rozbiórka nie jest legalna.

Dlaczego własnoręczne złomowanie jest złym pomysłem?

Przeprowadzenie demontażu pojazdu samochodowego na własną rękę nie tylko grozi dotkliwymi karami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Wszelkiego rodzaju płyny eksploatacyjne mogą zniszczyć glebę i miejscowy ekosystem.

Brak odpowiedniej wiedzy może także skutkować obrażeniami ciała. Ważące kilkadziesiąt kilogramów elementy przy nieprawidłowym demontażu mogą nas zranić, a nawet przygnieść stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Nie warto zatem ryzykować!

Jak legalnie i bezpiecznie przeprowadzić złomowanie auta?

W pełni legalne, a zarazem bezpieczne złomowanie auta możemy przeprowadzić w najbliższej Stacji Demontażu Pojazdów. Punkt SDP powinien mieć odpowiednie pozwolenie wydane przez Marszałka Województwa. Wówczas uzyskamy również niezbędne dokumenty.

Procedura kończy się zgłoszeniem faktu zezłomowania samochodu w Wydziale Komunikacji oraz u naszego ubezpieczyciela. Dzięki temu unikamy jakichkolwiek kar, a jednocześnie możemy zyskać, jeśli SDP zdecyduje się na demontaż i dalszą sprzedaż części.

Uszkodzony pojazd oddaj do skupu aut powypadkowych!

Jeżeli nasz pojazd jest uszkodzony, powinniśmy go oddać do najbliższego skupu aut powypadkowych. Pamiętajmy, że samodzielne złomowanie jest nielegalne i grozi zarówno wysokimi karami finansowymi, jak i uszkodzeniami ciała oraz skażeniem ekosystemu.